Cigunas
Į pradžią Cigunas Taiči Karate Seitai

SISTEMOS
Energetiniai kanalai ir biologiškai aktyvūs taškai
Tradicinėje kinų medicinoje energetinių kanalų ir biologiškai aktyvių taškų sistema yra bazinis pagrindas. Žmogaus kūne yra trys pagrindinės sistemos, kuriomis vyksta judėjimas:
 1. Kraujo pernešimo
 2. Limfos
 3. Energetinė
Energetinę sistemą sudaro:
 1. Energetiniai kanalai
 2. Biologiškai aktyvūs taškai
 3. Energetiniai rezervuarai- danteniai
Energetinių kanalų sistema jungia kūno paviršių su vidaus organais.
Išskiriami 12 pagrindinių kanalų - žen ir 8 stebuklingi kanalai - mai.
Tradicinės kinų medicinos požiūriu 12 pagrindiniai kanalai nėra atskiri organai, bet sudaro bendrai funkcionuojančią sistemą. Kiekvienas kanalas šakojasi į mažesnius kanalus ir taip susidaro tinklas, apjungiantis visas kūno dalis į vieną bendrą visumą.
8 stebuklingus kanalus galima prilyginti ežerams. Šių kanalų funkcija yra pagrindinių kanalų valdymas ir ci judėjimas jais. Jie jungiasi su pagrindiniais kanalais. Jei pagrindiniuose kanaluose ci per daug, ji kaupiama stebuklinguose kanaluose, o jei ci per mažai, tai jos trūkumas panaikinamas naudojant ci iš stebuklingųjų kanalų.
Kai žmogus sveikas ir jo visos organizmo sistemos funkcionuoja gerai, ci kanalais juda laisvai . Tačiau, jei ci kurioje nors vietoje nepraeina, jaučiama kliūtis, tai žmogus jaučia skausmą. Taip susidaro energetiniai blokai. Skausmas būna:
 1. Lokalus
 2. Išplitęs į aplinkinius audinius ar organus.
Kiekviename kanale yra daugybė biologiškai aktyvių taškų. Biologiškai aktyvūs taškai- tai tos vietos, per kurias vyksta ci apykaita bei žmogaus vidinės ir Kosmoso energijų sąveika. Džun Juan ciguno praktikoje išskiriami penki pagrindiniai bioaktyvūs taškai:
 1. Vienas viršugalvyje
 2. Du plaštakose
 3. Du pėdose
Energetiniai rezervuarai- danteniai yra svarbūs energetinės sistemos vienetai. Tai vietos, kuriose kaupiama ci energija, gaunama iš supančios aplinkos, taip pat perdirbama ir pagerinama jos kokybė. Dan - reiškia koncentruotą, suspaustą energiją. Ci gali būti:
 1. Koncentruota- galima matyti ir suvokti
 2. Išsklaidyta- nematoma, dujų konsistencijos.
Praktikuodami išmokstame keisti, valdyti ci konsistenciją bei jos tekėjimo kryptį.
Džun Juan ciguno mokykla išskiria tris dantenius:
 1. Sia dantenis- apatinis. Yra bambos srityje
 2. Čžun dantenis- vidurinis. Yra krūtinės centre
 3. Šan dantenis- viršutinis. Yra tarp antakių.

Puslapis atnaujintas 2017.07.27